Про цікаве з TEDx. Найстаріші рослини у світі

Gloss 9 декабря 2016, 13:04  940

11 грудня Київ прийме 9-ту щорічну конференцію TEDxKyiv 2016. Тема цьогорічної конференції – Мости, що поєднують різні частинки цілого, які здатні прокласти дорогу у ще незвідане, що здатні зблизити й допомогти. Часом мости потрібно прокладати не лише для відкриття нового, інколи вони потрібні у пізнанні чогось давнього. Квитки на конференцію уже на сайті TEDxKyiv.com, а поки пропонуємо чудову добірку найдавніших рослин планети.

Художниця і друг всесвітньої конференції  TED Рейчел Сассман, наприклад, якраз дуже любить саме старі речі. Однак мова не про антикваріант. Рейчел займається тим, що шукає рослини та дерева, котрим по кілька тисячоліть, а то й більше. Мова про віковічний баобаб, котрому не менше 2000 років, й до речі, щоб його «провідати» потрібний ледь-чи не озброєний супровід. Або строматоліти у Західній Австралії, організми, що «працювали» на оксигенацію планети ще близько 3,5 мільярдів років тому. «Я намагаюся підходити до них як до особистостей, адже у кожного з них є власний характер та власний портрет», - розповідає Рейчел. Зрештою, у художниці чудово з цим виходить. Пропонуємо вам добірку найцікавіших знахідок.

 

Антарктичний мох, острів Елефант, Антарктида, 5500 років. Цей мох знаходиться на березі, буквально в декількох сотнях метрів від місця висадки експедиції Шеклтона, що сталася 100 років тому. Дістатися до нього художниці було нелегко.

 

Мохавська юкка, Каліфорнія, 12 000 років. «Приблизно 12 000-річний кущ має чудову кільцеву структуру, - говорить Суссман.  - Нові стебла замінюють старі, але всі вони пов'язані з допомогою однієї кореневої системи».

 

Баобаб Пафурі, Національний парк Крюгера, Південна Африка, 2000 років. Цей баобаб охороняється озброєними людьми. З віком серцевина баобаба розм'якшується і в них утворюються дупла. Тоді їх використовують тварини як укриття, а деякі недобросовісні люди влаштовують в них туалети, житла і навіть бари. Тож дерево охороняють.

 

Остиста Сосна, Білі Гори, Каліфорнія. Остисті сосни є найстарішими унітарними деревами у світі і можуть рости 5000 років. Одним із представників виду був «Прометей» або WPN-114 — назва, дана в честь титана Прометея. Вік дерева, на момент спилення, був приблизно 4862 років. Зростав «Прометей» на верхній межі лісу біля гори Вілер-Пік в Неваді, США. Тепер естафету довговічності взяла «Сосна Мафусаїл».

 

Посідонія, Балеарські острови, Іспанія, 100 000 років. Не так давно океанологами іспанського університету було виявлено найвеличезніша рослина на планеті. Ним виявилася «Посідонія океанічна», рослину знайшли на дні Середземного моря. Її довжина перевищила 8 кілометрів. Посідонія зростає великими колоніями, утворюючи морські луки, які можуть тягнутися на сімсот кілометрів. Рослини є одним із найдавніших на планеті, важливою частиною екосистеми. Її вік – близько ста тисяч років.

 

Ла лларета, пустеля Атакама, Чилі, біля 2,000 років. «Щільна зелена маса, яка виглядає як мох, насправді дуже щільний, квітучий чагарник, який є родичем петрушки», - пише Сассмен.

 

Рідкісний евкаліпт, Новий Південний Уельс, Австралія, 13 000 років. Цей евкаліпт - один з п'яти у своєму роді на планеті. Сассман пообіцяла його оберігачам, що вона збереже його розташування у таємниці.

 

Вельвічія дивовижна, пустеля Наміб-Науклуфт, Намібія, 2000 років. Вельвічія є примітивною хвойною рослиною, яка росте тільки на частині берегової лінії Намібії та Анголи. Насправді, на фото лише два листки цієї рослини, які ніколи не опадають.

Фото: Rachel Sussman.

Комментарии