Интервью

IT girl: глобальний тренд чи покликання?

Инна Царук 20 июня 2017, 10:30  3966

Зізнаюся відверто, за все свідоме життя далі «ворда» і браузера мої стосунки з лептопом не заходили. Уся ця залізяка з її заморочками для мене, наче інша Галактика, про яку я, крім назви, нічого не знаю. Тому після того, як  почула, що одна із моїх давніх знайомих (соціолог, до речі за освітою) – перекваліфікувалася в ІТ-сферу, у мене відбулося справжнісіньке внутрішнє  зрушення стереотипів. Звичайно, те, що Оля, дівчинка із мізками я знала давно… Але щоб ІТ... Ну, ви самі розумієте. Особисто для мене, це рівноцінно, що навчитися шпаклювати стіни.

Так, я чула, що оті самі комп’ютерщики, про яких сказано-пересказано безліч жартів, нині – одні із тих, для кого сьогоднішня українська криза не така вже й страшна. Зарплата у валюті, стабільна робота із іноземними замовниками і тд по списку. Чула я і те, що гендерний розподіл в цій сфері – це вже не просто застаріла тема, а навіть «моветон».

Що ж, цікаво. Але як все виглядає зсередини? У підготовці до цього матеріалу,  для мене жіночими  очима у сфері ІТ побула Оля Красько. Їй 25 років . З ЛНУ вона вийшла з дипломом соціолога, після працювала журналістом. І от вже третій рік розвиває свої стосунки з інноваційними технологіями. Каже, починалося  все до банального просто – курси в ІТ школі, а далі -   перша робота в компанії, яка не залишила позитивних вражень. Знаєте, такий собі типовий приклад із серії очікування-реальність. Але, як то кажуть, «терпенье и труд» зробили свою справу.  Тож зараз ця дівчина працює в SoftServe. Для тих, хто не в курсі, це така собі умовно кажучи «вишка» серед  ІТ-шників в Україні, а якщо говорити серйозними словами статистики, то це - компанія-лідер за рейтингом «2016 Global Outsourcing 100®» .

«Моя спеціальність - Experience Designer. Якщо приходить клієнт з певною проблемою, яку можна вирішити цифровим шляхом (тобто через сайт/аплікацію), то я – та людина, яка вивчатиме проблеми та потреби користувачів, на яких ця аплікація розрахована. Я повинна розробити найоптимальніший шлях користувача від виявлення проблеми до її вирішення. Це дуже цікава робота, в якій неабияк допомагає мій бекграунд з соціології та знання англійської мови. Без англійської, до речі, в ІТ досить важко – вся комунікація ведеться цією мовою, крім того, найсвіжіші знання від апологетів професії можна знайти тільки англійською»

Погодьтеся, непогана інвестиція знань у співвідношенні до зарплатні.  Звісно, згідно із умовами контракту про розмір зп, Оля мовчить, але каже – це однозначно в декілька разів більше того, що вона мала раніше. Тому затратність енергії та зусиль справді того вартує.

Гроші грошима, та від себе скажу, я як людина не матеріальна, у виборі роботи більш залежна все ж від любові до виконуваної роботи та загальної атмосфери в компанії-роботодавця. Тому для мене гроші – це питання, швидше, останнє. Двічі за свою кар’єру мені доводилося працювати фактично в чоловічих колективах. І знаю на власному досвіді, що часом, образ тендітної дівчинки в такій обстановці не завжди допомагає. Так-так, стереотипи! Гендерні міфи і все таке.

«Всі ці балачки про те, що ІТ – удєл хлопців не більше, ніж гендерні стереотипи про чоловічу та жіночу роботу. У мене в команді працює дві дівчини-девелоперки, і вони чудово справляються зі своєю роботою, не помічала за ними чогось некоректного чи непрофесійного тільки тому, що вони жінки. Тому я вважаю, що айтішником може стати будь-яка людина, яка має до цього здібності та бажання. Теза про те, що дівчатам не місце в айті, для мене особисто стоїть в -дному ряді з твердженням, що дівчата повинні носити рожеве, а хлопці – блакитне. У дизайн-офісі у нас порівну дівчат та хлопців, і різниці немає. У технічній команді, з якою я роблю проект, більше хлопців, але якихось проблем через те, що я дівчина, у мене не виникало. Тут може йти боротьба між ролями – девелопери не люблять дизайнерів та навпаки. Проте у моїй команді такого немає»

Під час інтерв’ю я починаю розуміти, що мода модою, але навряд всі ті дівчатка, які зараз пильно працюють за своїми комп’ютерами йшли туди, бо це зараз престижно. Достойна зарплата, звісно, підкріплюється виконанням роботи у чіткий термін, постійною розумовою напругою,  ненормованим робочим графіком.  А ще це інформація для лінивих – треба постійно вчитися і ставати на левел-ап вище, оскільки  оскільки ІТ сфера постійно розвивається.

Ну і наостанок, чи вплинуло ІТ на особисте життя?

«Дехто гонить, що я комп’юторщиця, але це не більше, ніж жарти. Раніше хлопці дивувались, що я знаю, як переставити віндовс абощо, проте зараз я такого не помічаю. Я зустрічалась з хлопцем, який теж працює дизайнером в іншій великій компанії. Тому з ним було легше, але виникало багато нових цікавих колізій на професійному грунті. Взагалі, я ніколи не зустрічалась з хлопцями, які працюють десь поза ІТ. Я б сказала, що праця в одній сфері дозволяє краще зрозуміти світ один одного, але часто це не дозволяє тримати life-work balance»

До речі, за даними сайту rabota.ua , 19% резюме ІТ спеціалістів – від жінок, і ця статистика кожного нового дослідження стрімко зростає.

Комментарии

Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more