Путешествия

Огляд інтернет-сайту «Рукотвори»

Марина Фролова 6 марта 2012, 11:06  7848

Напередодні міжнародного жіночого свята 8-го березня або інших не менш важливих подій пошановувачам рукоділля та української автентики є на що подивитися. Нещодавно в Україні з'явився сайт, який об'єднав на своїх сторінках майстрів рукоділля з усієї країни.

Сайт «Рукотвори» - особиста ініціатива двох журналістів: Катерини Качур і Богдана Гдаля. Проект виник на хвилі їхнього захоплення народним мистецтвом.

Ідея з'явилася ще в 2008 році, а в березні 2009 року проект побачив світ. Засновники сайту згадують, що просували проект власними силами. Зараз Богдан і Катерина для розвитку намагаються активно використовувати соцмережі, наприклад, сторінку на Facebook. Бренд «Рукотвори» вже відносно відомий у вузькому колі. Його назва з'явилася спонтанно, а символ сайту взяли з книги Євгена Паламарчука «Зорі Трипілля».

Сайт працює як українською, так і англійською мовами. Всього тут 185 майстрів, розміщених у різних рубриках (іграшкарі, інструментарі, бондарі, витинанкарі, вишивальники, гончари, гутники, каменярі, ковалі, кравці, лялькарі, малярі, писанкарі, різьбярі, тостотворці, творці з бісеру, творці з кореня, творці з лози, творці з рогу, творці з соломи, ткачі, чинбарі).

Охочі можуть залишити свої відгуки. На сайті оновлюють новини, є поради, як зробити самому той чи інший виріб (наприклад, гребінці з коров'ячого рогу).

Творці сайту регулярно оновлюють рубрику з інтерв'ю. Приміром, останні два було взято у скульптора Ірини Коваль-Пастернак і у телеведучої Наталки Фіцич.


Всі пошановувачі виставок та схожих заходів, пов'язаних з фольклором і народною творчістю, можуть знайти на цьому сайті анонси фестивалів та виставок. Є тут і окрема рубрика з оголошеннями, в якій можна знайти інформацію про еко-подорожі Україною.

Майстри, які бажають розміститися на сайті, мають надіслати творцям свою біографію, фото і 12 зображень робіт.

Богдан Гдаль, творець сайту:
Богдан Гдаль, творець сайту:

Знайти майстра, не знаючи його контактів, дуже важко. На початку нашої діяльності просто підходили до майстрів на заходах і запитували, чи можна розмістити інформацію про них. Пізніше, коли сайт став досить відомим, вони почали звертатися до нас самі. Ми зробили контактну інформацію майстрів відкритою. Таким чином, кожен має змогу подзвонити цим людям і домовитися про придбання їхніх робіт. Я до того ж веб-дизайнер, тому відповідаю за технічну сторону. Катерина більше приділяє уваги контенту. Редагуємо і правимо тексти один одного. Майстрів відбираємо інтуїтивно. Критерії: приналежність до традиційного мистецтва, естетичність і «енергетика» виробу, яку своєю роботою і добрими думками закладає майстер.

Незважаючи на те, що розміщення та оновлення інформації на сайті не безкоштовне, визначеної оплати немає. Майстрів просто просять перерахувати на банківський рахунок стільки, скільки вони можуть заплатити.

Катерина Качур, творець сайту:
Катерина Качур, творець сайту:

Наша глобальна мета - розкрутка українського народного мистецтва як в рамках України, так і за кордоном. Ми вважаємо, що українська традиція, символіка, яка в ній закладена, дуже багата і несе в собі позитивний настрій, енергетику для кожного, хто з нею стикається. Вона є сучасною і актуальною. І тому про неї треба розповідати людям. До того ж люди, які творять ці вироби, самі «світяться» і заряджають гарним настроєм, а тому хочеться, щоб про них знали більше.

Зараз засновники сайту намагаються зробити його самоокупним. Вони мають плани у кількох напрямках: інтернет-медіа з штатом журналістів, виставки, ярмарки, майстер-класи, сучасний магазин з роботами майстрів, друкований журнал.

На сайті купувати вироби майстрів поки не можна. Як зізнається Богдан, інтернет-ресурс не має функції інтернет-магазину.

Які речі можна знайти на сайті? Вирізані з дерева дрібнички, розписані або плетені з соломи птахи і янголи, різноманітні зооморфні фігурки (баранці, лисички, коні, курочки), кілька музичних інструментів (сопілка, свистульки), мініатюрні фігурки з дутого скла і народні ляльки, але найбільше виробів із глини.

Частина кераміки декоративна, наприклад, фігурки тварин і птахів різних розмірів, а частина - побутова. Це посуд, що постійно використовують на кухні, і який грає подвійну роль: з нього зручно пити чай або їсти, а до того ж отримуєш естетичне задоволення.

Комментарии