Психолог розповіла, як сформувати здорові стосунки у робочому колективі
Getty Images
Робочий колектив – це група людей, із якими доводиться стикатися практично щодня. Відносини з колегами впливають на ефективність роботи, настрій, стосунки у сім'ї, здоров'я та, зрештою, на загальне ставлення до свого життя.
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
Журналісти МЕТА.UA поспілкувалися з Валерією Кваше, психологом та засновницею Психологічного центру "Далі", щоб з'ясувати, як побудувати здорові стосунки у колективі.
Слова експерта:
Усвідомлений підхід до психологічного клімату в колективі є дуже важливим. Адже психічний стан співробітників сильно впливає на їх мотивацію, продуктивність, креативність та ініціативність і, як наслідок, на швидкість та ефективність роботи компанії та подальше отримання прибутку.
На практиці це може виявитись нелегкою задачею. У випадку напруженої та нещирої комунікації, у колективі бракуватиме довіри, що може уповільнювати роботу та ускладнювати розв'язання проблем, у разі їх виникнення. Щоб уникнути такого сценарію, роботодавці можуть прагнути організувати максимально згуртований колектив. Занадто часті обов'язкові корпоративи, командні зустрічі, нав’язана "сімейна" атмосфера можуть викликати в співробітників відчуття надмірного контролю, порушення особистих кордонів, втому та емоційне вигоряння.
Як сформувати здорові стосунки в робочому колективі:
- Створення довірчої атмосфери. Дослідження в області організаційної психології вказують, що довіра є фундаментальним елементом успішної командної взаємодії. Команди з високим рівнем взаємної довіри мають вищу готовність до спільної роботи та обміну знаннями, що призводить до кращих результатів.
- Підтримка відкритого діалогу. Прозора та чітка комунікація сприяє підвищенню задоволеності працею та відданості компанії. Керівникам важливо стимулювати співробітників до відкритого вираження думок та ідей, що забезпечує відчуття власної значущості, впливу на процеси та досягнення цілей компанії.
- Здорові межі. Встановлення чітких меж між роботою та особистим життям, відсутність понаднормової роботи та наявність відпусток, обмеження робочої комунікації у неробочий час — фактори, що знижують ризик професійного вигоряння.
- Розробка індивідуально орієнтованих програм розвитку. Інвестиції в особистісний та професійний розвиток співробітників забезпечують не тільки підвищення кваліфікації, але й сприяють їхньому психологічному здоров'ю. Дослідження підтверджують, що систематичне навчання і розвиток співробітників зміцнює їхню лояльність до компанії та позитивно впливає на корпоративну культуру.
- Врахування індивідуальних потреб. Надання можливості співробітникам самостійно вибирати, в яких заходах брати участь, може підвищити їх загальну задоволеність роботою.
- Належне управління конфліктами. Конфлікти на робочому місці необхідно розглядати як можливість для розвитку та оптимізації процесів, а не як перешкоду. Ефективне управління конфліктами може підвищити творчий потенціал команди та її продуктивність.
- Залучення медіаторів та психологів. Якщо вам важко налагодити атмосферу в команді, можливо час заручитись допомогою спеціалістів. Медіатори допоможуть владнати конфлікти, а психологи — покращити атмосферу в колективі та психологічний стан окремих його членів. Згідно з дослідженнями ВООЗ, кожен долар, інвестований у психічне здоров'я співробітників, приносить чотирикратний прибуток.
Турбота про психічне здоров'я співробітників – це не просто модний тренд, а необхідність, що забезпечує стійкість та високу продуктивність команди. Розуміння того, як правильно організувати робочий процес і взаємодію між співробітниками, може значно покращити атмосферу в колективі та збільшити прибутки компанії.
Джерело: meta.ua
Читай також
Журнал The Economist представив обкладинку-ребус на 2025 рік: чого чекати
Зашифровані символи майбутніх подій
В Україні почали продавати іграшки та товари для свят у вигляді «Шахедів» (фото)
Дрон-камікадзе з цукерками