Чи потрібна російська мова в українських школах: результати опитування КМІС
Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів опитування серед українців, чи потрібно вивчати російську мову у школах. Трохи більше половини опитаних українців виступають проти російської мови в будь-якому вигляді. Про це йдеться в опитуванні КМІС.
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
З 14 по 22 лютого 2023 року КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів було опитано 1 тис. 017 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з громадянами України віком від 18 років.
Статистична похибка такої вибірки не перевищувала 3,4% показників, близьких до 50%; 3% для показників, близьких до 25%; 2,1% - для показників, близьких до 10%; 1,5% - для показників, близьких до 5%.
Скільки часу має відводиться на вивчення російської мови в українських школах, %
В 2023 році 52% українців вважають, що російську мову взагалі не варто вивчати у школах, а 42% висловилися за вивчення російської мови у певному обсязі.
Зазначається, що у опитуванні 1998 року не було варіанту «не треба вивчати взагалі», але був варіант «інше» (0.4%, додали до «важко сказати» на графіку). Також опитування 1998 року охоплювало весь Донбас та Крим. Втім, облік цього фактора суттєво не вплинув би на змістовні результати та розуміння ключових тенденцій.
Вивчення російської мови в україномовних школах у регіональному вимірі, %
Простежується значне зростання тих, хто вважає, що російську мову взагалі не слід вивчати. Наприклад, на Заході України таких було лише 22% у 2019 році, а зараз – 64%. На Півдні лише 1% вважав у 2019 році, що російську мову не варто вивчати, а зараз – майже половина населення (49%). На Сході ніхто з респондентів опитування 2019 року не виступив за виключення російської мови з навчання у школах, а зараз таких – 30%.
Вивчення російської мови в україномовних школах залежно від віку респондентів, %
Молодші респонденти більшою мірою наполягають на виключенні вивчення російської зі шкіл.
«Якщо ще нещодавно питання мови могло вбивати клин між українцями різних регіонів, то зараз і з цього питання ми бачимо єднання Заходу і Сходу. Хоча на Півдні і Сході ще більше тих, хто хоче в певному обсязі зберегти вивчення російської мови, проте навіть у цих регіонах громадяни переважно розуміють, що обсяг не має бути вищий, ніж у англійської чи німецької мови (це крім карколомного зростання частки тих, хто проти взагалі вивчення російської мови). Також можливо, що частина респондентів вважає, що варто зберегти російську мову тільки з метою кращого розуміння ворога. Загалом нинішня ситуація вказує на значне обмеження та звуження рамки дискусій з цього питання для простих громадян і будемо сподіватися, що українські політики зробили правильні висновки та більше не будуть спекулювати на питанні мови», – коментує повні результати опитування виконавчий директор КМІС Антон Грушецький .
Читай також
Титул «Міс Франція – 2025» здобула найстарша учасниця за всю історію конкурсу (фото)
На конкурсі «Міс Світу» на неї можуть чекати проблеми
Чому кава дорожчає: ціни на арабіку досягли історичного максимуму
Споживачі відчують зростання цін вже з наступного року
Син Трампа опублікував зухвале відео, де його батько штурхає Зеленського з обкладинки Time
Не перша провокація з боку Дональда молодшого
З лабораторії в Австралії зникли 323 флакони зі смертельними вірусами
Було порушено протоколи безпеки
20-річна модель здобула титул «Міс Україна 2024»: вона представить країну на конкурсі «Міс Світу» (фото)
Киянка, спортсменка, танцівниця
Шольц приїхав до Києва із сріблястою валізою: українці створили сотні мемів, вгадуючи що всередині
Що у валізі розповів і сам канцлер
З 2025 року вступити до аспірантури в Україні можна буде лише на бюджет
Як це вплине на відстрочку від мобілізації