Як зміняться ціни на продукти харчування у жовтні 2023 року – прогнози експертів
Getty Images
Зростання цін на харчові продукти є однією з головних проблем для українців. Причин для цього достатньо, починаючи зі скорочення посівних площ та зруйнованої логістики в Україні, закінчуючи курсом долара та світовою продовольчою кризою.
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
Чи варто очікувати на підвищення цін на продукти, і на які саме, у жовтні цього року — про це з експертами поговорили журналісти 24 Каналу.
Ціни на продукти харчування у жовтні 2023
М'ясо
Провідний науковий співробітник відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки Наталія Копитець зазначила, що з початком осені розпочалося традиційне зростання цін на м'ясні продукти у супермаркетах.
«Роздрібні ціни на яловичину, свинину та м'ясо птиці у продуктових супермаркетах у вересні 2023 року порівняно з вереснем 2022 року збільшилися на 2,9-44,1%», — розповіла експерт.
Найменше за рік – з вересня 2022 по вересень 2023 – подорожчала курятина (+2,9 – 13,7%), а найбільше – свинина та сало (+14,2 – 44,1 %).
За прогнозами вчених Інституту аграрної економіки, у жовтні – листопаді 2023 року внаслідок зростання попиту та собівартості продукції можливе підвищення цін на основні види м'яса у торговельній мережі до 5%.
Яйця
Старша наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки Світлана Пашко у коментарі 24 Каналу розповіла, якою буде ситуація з яйцями восени.
На ринку яєць властиві коливання цін як сезонні, так і святкові – традиційно з січня по квітень споживча ціна на яйця залишається високою.
«На ціну впливає ціна на зерно, високий попит на яйця в період новорічних і великодніх свят і, сезонний фактор, адже у квітні кури ще погано несуться. З кінця квітня по серпень ціна зменшується з приходом на ринок продукції господарств населення. З вересня по грудень птахофабрики знову підіймають оптово-відпускні ціни, що призводить до збільшення споживчих цін», – пояснює експерт.
За словами Пашко, середні по Україні споживчі ціни на курячі яйця у 2023 році, за даними Держстату, стартували у січні з рівня 63,12 гривні за десяток і до кінця квітня вони трималися на рівні 57,78 – 63,11 гривні.
У вересні цього року ціна зросла ще на 2,9 - 3,7% і станом на 26 вересня 2023 року склала 48,50 - 50,37 гривні за десяток яєць названих марок.
За прогнозами вчених Інституту аграрної економіки, восени ціна яєць для споживача традиційно зростатиме. При цьому слід врахувати, що внаслідок постійних атак Росії на інфраструктуру та енергетичну систему України восени можуть розпочатись проблеми з електропостачанням підприємств.
Молочні продукти
За інформацією Асоціації виробників молока (АВМ) станом на 19 вересня 2023 року, закупівельна ціна без урахування ПДВ на молоко екстра сорту становила 12,31 гривні за кілограм, вищого сорту – 12,31 гривні, першого сорту – 11,83 гривні, розповідає експерт Іван Свиноус
За прогнозними оцінками вчених Інституту аграрної економіки, у жовтні 2023 року закупівельні ціни на молоко зростуть у середньому залежно від сорту на 10-15%.
«Підвищення цін буде спричинене скороченням пропозиції внаслідок зниження поголів’я корів, а також рівня середньодобових надоїв, особливо в господарствах населення. У більшості регіонів України в особистих селянських господарствах – виробниках молока першого ґатунку, починається стійловий період, що негативно відображається на молочній продуктивності корів», – каже експерт.
Крупи, борошно та хлібобулочні вироби
Головний науковий співробітник "Інституту аграрної економіки" Світлана Черемісіна розповіла, що у вересні цього року ціни на крупу та борошно продовжили знижуватися.
- Ціна на гречку порівняно із серпнем знизилася на 15% – до 38,75 гривні за кілограм, крупи манні подешевшали на 1,4% – до 21,39 гривні за кілограм, пшоно впало у ціні на 0,9% – до 30, 42 гривні.
- Ціни на рис та крупи ячні залишилися без змін.
- Пшенична крупа зросла у ціні на 0,5%, тобто на 9 копійок за кілограм.
- Аналогічна ситуація спостерігається з борошном та макаронними виробами з м'яких сортів пшениці – протягом вересня ці продукти подешевшали на 0,9% та 1,4% відповідно.
- Незважаючи на це, всі види продукції хлібопекарської галузі стабільно продовжують дорожчати.
За прогнозами вчених Інституту аграрної економіки, у жовтні цінова ситуація на крупи та борошно залишатиметься сприятливою для споживачів.
Фрукти та овочі
Завідувач відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки Інна Сало стверджує, що у жовтні 2023 року очікується подорожчання плодоовочевих:
«Це обумовлено перш за все зростанням вартості їх зберігання та транспортування через підвищення тарифів на електроенергію для промислових виробників та цін на пальне».
У жовтні ціни на яблука можуть зрости до 20 гривень за кілограм (+9%). Цьогорічна середня ціна на них, за даними Мінфіну, станом на 28 вересня 2023 року становить 18,34 гривні.
Вартість імпортованих плодових залишатиметься досить високою. Так, ціна на апельсини очікується до 80 гривень за кілограм, лимони – до 75 гривень, банани – до 45 гривень.
Ціни «борщового набору» у жовтні також можуть підвищитися в порівнянні з цінами станом на 28 вересня 2023 року: капуста білокачанна – до 9 гривень за кілограм (+15%), буряк – до 9,50 гривні за кілограм (+9 %), цибуля ріпчаста – до 15 гривень за кілограм (+11%), морква – до 12 гривень за кілограм (+12%), картопля – до 10,5 гривні за кілограм (+13%).
Читай також
Титул «Міс Франція – 2025» здобула найстарша учасниця за всю історію конкурсу (фото)
На конкурсі «Міс Світу» на неї можуть чекати проблеми
Чому кава дорожчає: ціни на арабіку досягли історичного максимуму
Споживачі відчують зростання цін вже з наступного року
Син Трампа опублікував зухвале відео, де його батько штурхає Зеленського з обкладинки Time
Не перша провокація з боку Дональда молодшого
З лабораторії в Австралії зникли 323 флакони зі смертельними вірусами
Було порушено протоколи безпеки
20-річна модель здобула титул «Міс Україна 2024»: вона представить країну на конкурсі «Міс Світу» (фото)
Киянка, спортсменка, танцівниця
Шольц приїхав до Києва із сріблястою валізою: українці створили сотні мемів, вгадуючи що всередині
Що у валізі розповів і сам канцлер