Як військовозобов'язаним нараховуватимуть штрафи за неоновлення даних і чи можна їх оскаржити

Getty Images

Якщо військовозобов'язаний до 16 липня 2024 року не оновив дані, то до нього може бути застосований штраф від 17 до 25 тисяч гривень. Видання META.UA дізналося у адвоката Романа Симутіна, як саме виглядатиме ця процедура і що можна зробити для того, щоб оскаржити штраф.

Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.

За приблизними оцінками, близько 6 мільйонів українців не встигли оновити дані у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) у встановлений термін.

Як накладатимуться штрафи?

«Винесуть постанову, і все. Хочеш – оскаржуй, хочеш – не оскаржуй. Робити це будуть не всі, адже це потребує часу, коштів на адвоката тощо. На мою думку, лише відсотків десять людей будуть намагатися оскаржити штрафи», – відповідає адвокат.

Як оскаржити штраф?

«У 210 статті Кодексу про адмінправопорушення є примітка: не можна накласти стягнення на осіб, інформація про яких міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших державних базах даних. Тобто, коли начальник ТЦК складає постанову, він повинен зазначити, чого саме йому не вистачає, яку інформацію треба обновити. Якщо цього в постанові немає, то немає і за що притягувати людину до відповідальності. 

У таких випадках мене завжди цікавить інформація: як він визначить, які дані військовозобов'язаний не уточнив, якщо він буде надсилати йому постанову. Тобто, він же звідкись взяв інформацію для цього. Потрібно чітко прописувати порушення, не просто "непоновлення даних". Ні, такого немає. Диспозиція статті такого не передбачає.

Кабінетом Міністрів передбачено, що саме людина повинна зробити, щоб притягнути її до відповідальності. Наприклад, не уточнити адресу проживання. Тому що, якщо людина, наприклад, могла бути останній раз в ТЦК у 2010 році, але за цей час у неї в житті нічого не змінилося (місце проживання, робота, родина), її не можуть жодним чином притягнути до відповідальності. Немає підстави для накладання стягнення, адже не відбулося жодних змін. Просто за те, що хто "не оновив дані" накласти штраф не можна. 

Щоб оскаржити штраф через суд, треба після появи виконавчого провадження йти до виконавця та отримувати постанову про притягнення до відповідальності. Необхідно написати заяву про поновлення строку на оскарження та подати позовну заяву про скасування. Якщо вчасно вас не повідомили про штраф, оскаржити штраф можна в будь-який час, навіть через пів року. Також це можна зробити навіть після того, як ви сплатили штраф, у такому випадку держава поверне гроші», – пояснив Роман Симутін.

Читай також

Італійське село пропонує будинки за 1 долар американцям, розчарованим результатами виборів у США

Це вам не повномасштабна війна

Тоталізатор, що передбачив перемогу Трампа, приймає ставки на ймовірність ядерного вибуху до кінця року

Ставок прийнято на 1,6 млн доларів

Більше половини українців хочуть швидкого припинення війни шляхом переговорів із РФ

Вперше з початку війни

Підприємці, які не мають доступу до Інтернету, вимушено припинять роботу з 2025 року

Причина

Forbes Ukraine опублікував рейтинг найбільших приватних компаній України

З виручкою від 4,7 мільярда гривень

Президентські вибори в Україні можуть відбутися 25 травня 2025 року

The Economist оцінює шанси двох кандидатів

В РФ ухвалили закон про мільйонні штрафи за "пропаганду чайлдфрі"

Про небажання мати дітей можна говорити лише у трьох випадках

На упаковках популярних дитячих ляльок помилково надрукували посилання на порносайт

Виробник просить вибачення

У МОН заявили, що вища освіта в Україні має коштувати дорожче

Мінімум три тисячі євро

Волонтер Сергій Стерненко заявив, що його оголосили у розшук за вказівкою головкому Сирського

Через жорстку критику військового керівництва