Вчені виявили істот, інтелект яких перевершив людський (відео)

Getty Images

Getty Images

Вчені з Інституту науки Вейцмана в Ізраїлі провели незвичайний експеримент, у якому порівняли здатність мурах та людей до групового вирішення проблем. Результати дослідження публікує Phys.

Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.

І люди, і мурахи мають рідкісну здатність — вміння працювати в групі, спільно вирішуючи складні завдання. При цьому, як виявилося, у комах колективний розум працює краще.

Ізраїльські дослідники з Інституту Вейцмана порівняли навички співпраці для спільного виконання завдання двох відомих соціальних видів — мурах і людей. Аналіз показав, що з проблемою переміщення громіздкого предмета в лабіринті комахи справляються краще за людей.

Щоб порівняти два такі різні види, вчені створили макет «головоломки про переміщення піаніно». Це класична обчислювальна задача, в якій потрібно визначити можливі способи переміщення об'єкта незвичайної форми з точки А до точки Б у складному середовищі. Замість піаніно учасникам дали Т-подібний предмет, який вони мали переміщати прямокутним простором, розділеним на три камери, з'єднані двома вузькими щілинами.

Проходило три експерименти: одиночний учасник, невелика група (7 мурах, 6–9 осіб) та велика група (80 мурах, 26 осіб). Щоб забезпечити чесне порівняння, людям забороняли спілкуватися жестами чи словами, а також обмежували їхній спосіб взаємодії з об'єктом. Крім того, в головоломках з людьми та мурахами підтримувалося схоже співвідношення розміру тіла до розміру вантажу.

Люди перевершували мурах в одиночних випробуваннях завдяки когнітивним навичкам та стратегічному мисленню. Однак великі групи мурах досягали набагато кращих результатів. Вони уникали повторення помилок і зберігали напрямок завдяки колективній пам'яті. На останньому етапі мурахи вирішили головоломку і змогли пронести об'єкт лише на 4 секунди повільніше за людей.

Коли людям заборонили спілкуватись, їх результати сильно погіршувалися. Вони часто обирали короткострокові, «жадібні» стратегії, які не давали оптимальних результатів.

«Колонія мурах — це суперорганізм, де інтереси всіх взаємопов'язані. Навпаки, у людей формування груп не завжди підвищує ефективність. Так звана "мудрість натовпу" не виявилася в наших експериментах», - додав професор Офер Файнерман, автор дослідження.

Дослідження наголошує на унікальності колективної поведінки мурах, де співпраця домінує над конкуренцією.

Читай також

Шахраї підміняють QR-коди: українців попереджають про нову схему крадіжки даних

Їх розміщують у громадських місцях

Папа Римський у критичному стані: що відомо

Понтифік перебуває у лікарні

Рейтинг Трампа падає: наразі 51% американців незадоволені його президентством

Основна причина

Батьків дівчинки-балерини посадили до в'язниці: вони не годували доньку і не давали їй дорослішати (фото)

У 17 років вона важила 27 кг, їй загрожувала зупинка серця

Пішов із життя 97-річний творець шоколадної пасти Nutella та Kinder

Автор найпопулярніших у світі солодощів

Величезний горбатий кит проковтнув і виплюнув людину біля берегів Чилі (відео)

"Я думав, що помер"

Трамп розпочав переговори з Путіним: як на це відреагували у світі

Кінець дипломатичної ізоляції Росії

Google оновив «Календар» та видалив кілька визначених подій

Компанію звинувачують у підтримці Трампа

Скільки людей зараз залишилося в Україні: названо реальну кількість населення

Скільки українців мешкають за кордоном

Трамп перепостив слова Путіна про те, що Європа «встане біля ніг господаря»

Компліменти від диктатора