Вчені виявили істот, інтелект яких перевершив людський (відео)

Getty Images

Вчені з Інституту науки Вейцмана в Ізраїлі провели незвичайний експеримент, у якому порівняли здатність мурах та людей до групового вирішення проблем. Результати дослідження публікує Phys.

Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.

І люди, і мурахи мають рідкісну здатність — вміння працювати в групі, спільно вирішуючи складні завдання. При цьому, як виявилося, у комах колективний розум працює краще.

Ізраїльські дослідники з Інституту Вейцмана порівняли навички співпраці для спільного виконання завдання двох відомих соціальних видів — мурах і людей. Аналіз показав, що з проблемою переміщення громіздкого предмета в лабіринті комахи справляються краще за людей.

Щоб порівняти два такі різні види, вчені створили макет «головоломки про переміщення піаніно». Це класична обчислювальна задача, в якій потрібно визначити можливі способи переміщення об'єкта незвичайної форми з точки А до точки Б у складному середовищі. Замість піаніно учасникам дали Т-подібний предмет, який вони мали переміщати прямокутним простором, розділеним на три камери, з'єднані двома вузькими щілинами.

Проходило три експерименти: одиночний учасник, невелика група (7 мурах, 6–9 осіб) та велика група (80 мурах, 26 осіб). Щоб забезпечити чесне порівняння, людям забороняли спілкуватися жестами чи словами, а також обмежували їхній спосіб взаємодії з об'єктом. Крім того, в головоломках з людьми та мурахами підтримувалося схоже співвідношення розміру тіла до розміру вантажу.

Люди перевершували мурах в одиночних випробуваннях завдяки когнітивним навичкам та стратегічному мисленню. Однак великі групи мурах досягали набагато кращих результатів. Вони уникали повторення помилок і зберігали напрямок завдяки колективній пам'яті. На останньому етапі мурахи вирішили головоломку і змогли пронести об'єкт лише на 4 секунди повільніше за людей.

Коли людям заборонили спілкуватись, їх результати сильно погіршувалися. Вони часто обирали короткострокові, «жадібні» стратегії, які не давали оптимальних результатів.

«Колонія мурах — це суперорганізм, де інтереси всіх взаємопов'язані. Навпаки, у людей формування груп не завжди підвищує ефективність. Так звана "мудрість натовпу" не виявилася в наших експериментах», - додав професор Офер Файнерман, автор дослідження.

Дослідження наголошує на унікальності колективної поведінки мурах, де співпраця домінує над конкуренцією.

Читай також

Названо найприбутковіший товар 2024 року, який обійшов навіть біткоїн

Незважаючи на рекордні ціни, попит залишається стабільним

Вчені виявили істот, інтелект яких перевершив людський (відео)

Їх колективний розум працює краще за наш

Квадробери "захопили" магазин Zara у Києві та висунули свої вимоги – відео

Курйоз у столичному ТРЦ

Титул «Міс Франція – 2025» здобула найстарша учасниця за всю історію конкурсу (фото)

На конкурсі «Міс Світу» на неї можуть чекати проблеми

Чому кава дорожчає: ціни на арабіку досягли історичного максимуму

Споживачі відчують зростання цін вже з наступного року

Нацбанк випустив ексклюзивну квадратну срібну монету

Де і коли можна придбати

Син Трампа опублікував зухвале відео, де його батько штурхає Зеленського з обкладинки Time

Не перша провокація з боку Дональда молодшого

З лабораторії в Австралії зникли 323 флакони зі смертельними вірусами

Було порушено протоколи безпеки

Санта-Клауса хочуть визнати іноагентом у Росії: причина

Конкурент Діда Мороза

20-річна модель здобула титул «Міс Україна 2024»: вона представить країну на конкурсі «Міс Світу» (фото)

Киянка, спортсменка, танцівниця