В Україні з'явився новий вид кримінального покарання – пробаційний нагляд: що це таке
В Україні з'явився новий вид кримінального покарання в умовах воєнного стану – пробаційний нагляд. Президент Володимир Зеленський підписав указ про його впровадження 26 вересня. Закон набуде чинності за півроку. Про це йдеться у картці закону №9185.
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
Як пояснили в міністерстві юстиції України, цей вид покарання буде одним із основних, на рівні з обмеженням чи позбавленням волі, але водночас і їхньою альтернативою.
Пробаційний нагляд передбачає комплексну дію на правопорушника без ізоляції від суспільства. При обранні цього покарання суд покладає на засудженого такі обов'язки:
- періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи чи навчання;
- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом із пробації.
Крім цього, на засудженого судом можуть бути покладені інші обов'язки:
- використовувати електронний засіб контролю та нагляду та проживати за вказаною у рішенні суду адресою;
- дотримуватися встановлених судом вимог про вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля;
- працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу);
- виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;
- пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров'я інших осіб.
Покарання можуть призначити терміном від 1 до 5 років (для неповнолітніх — 1-2 роки). Якщо засуджений не виконуватиме встановлені судом обов'язки під час перебування на пробації, то йому можуть обмежити волю на строк до 3 років.
« Пробаційний нагляд — це коли людина, замість того, щоб потрапити до в'язниці, потрапляє під контроль органу пробації. Він несе певні зобов'язання, наприклад, влаштуватися на роботу, пройти лікування, пройти навчання. Іноді за його переміщеннями слідкуватиме електронний моніторинг», — раніше розповів голова Мін'юсту Денис Малюська.
Таке покарання можливе у разі десятків злочинних діянь, серед яких:
- умисне легке тілесне ушкодження;
- домашнє насильство;
- погрози вбивством;
- зараження венеричною хворобою;
- експлуатація дітей;
- перешкоджання професійній діяльності журналістів;
- ухилення від сплати аліментів тощо.
Автори закону запевняють, що він сприятиме гуманізації пенітенціарної системи та розширенню можливостей виправлення людини без ізоляції від суспільства.
Вони прогнозують, що ухвалення закону дозволить оптимізувати діяльність слідчих ізоляторів, що призведе до зменшення кількості людей у місцях несвободи та забезпечить додаткові можливості для виправлення правопорушників без ізоляції від суспільства.
Теги: в'язниця , суспільство , покарання , суд , кримінальні справи , новини України