Як заспокоїти дитину під час повітряної тривоги: 5 дієвих порад
У зв'язку з військовою агресією РФ проти України наші захисники щодня відбивають ворожі атаки, а цивільні постійно чують сирени і ховаються в укриттях. На даний момент багато хто втратив власні будинки і став вимушеним переселенцем. Мільйони українців виїхали за кордон. Інші - тікаючи від війни знайшли собі притулок усередині країни.
Не забудьте передплатити канал Gloss.ua в Telegram.
У багатьох перша хвиля паніки, яка вважається найруйнівнішою, вже пройшла. Однак, незважаючи на це, всі ми перебуваємо в стані постійної тривоги. Особливо гостро на стрес реагують діти, адже їхня нервова система ще не зміцніла, а психіка є вразливою.
Як надати дитині "швидку" психологічну допомогу та допомогти їй впоратися зі страхом під час повітряної тривоги чи обстрілів – розповідаємо у нашому новому матеріалі.
Відверто розмовляйте з дітьми, але не сійте паніку
Вам необхідно за будь-яку ціну не допустити розвитку паніки як серед дітей, так і серед дорослих. Батьки повинні тримати себе в руках та транслювати спокій. Діти дуже "чутливо" вловлюють емоції людей, які їх оточують та їх реакція на те, що відбувається навколо, багато в чому залежатиме від того, як реагує дорослий.
Якщо ви починаєте панікувати, то паніка неодмінно передасться дитині. Однак, якщо вам справді дуже страшно, то не варто "маскувати" свої емоції. Дитина обов'язково розпізнає ваші спроби приховати від нього правду та почне фантазувати. Так, у його голові укорениться думка про те, що життям його рідних та його життю загрожує смертельна небезпека. Все це призведе до розвитку сильного страху та навіть паніки.
Психологи радять зізнаватись дітям у тому, що вам теж страшно і відверто з ними розмовляти про те, що відбувається. Не приховуйте правду і в м'якій формі розкажіть про війну (з огляду на вік дитини). Уникайте лякаючих деталей та подробиць, проте не вигадуйте казкові історії і не говоріть про те, що "це гримить грім".
Будьте відвертими і обговорюйте те, що відбувається навколо, а головне – запевніть дітей у тому, що вони знаходяться в безпеці поруч з вами і ви вжили всіх необхідних заходів для збереження їхнього життя та здоров'я.
Займайтеся творчістю та читайте вголос
Заздалегідь подбайте про те, щоб у тому місці, куди ви ходите під час повітряної тривоги були книги, іграшки, пластилін, настольні ігри, карти, папір та олівці/фломастери. Займаючись з дитиною творчістю, ви допоможете їй відволіктися від негативних думок.
Запропонуйте малюкові намалювати малюнок для наших захисників – українських солдатів. Поясніть, що таким чином він підтримає бойовий дух воїнів і додає їм сили у боротьбі з ворогами. Малюнки можна публікувати у соцмережах та показувати це дитині. Таким чином він відчує свою важливість та значущість. Діти із задоволенням займуться з вами ліпленням або пограють у настольні ігри.
Це допоможе не лише провести час, а й стабілізує його психоемоційний стан. Також психологи радять читати вголос книги та обговорювати прочитане. Це допомагає дітям відволікатися від негативних думок та вивільняти свої емоції.
Обіймайте дитину та займайтеся дихальними вправами
Психологи радять якнайбільше обіймати дитину і міцно притискати її до себе, зайвий раз тримати за руку і розтирати долоні, гладити по голові і цілувати. Це заспокоїть дитину у будь-якому віці.
Також запропонуйте дитині подихати разом з вами та попрактикуйте "квадратне" духання. Знайдіть очима прямокутний предмет і дотримуйтесь інструкцій: 1. Подивіться у верхній лівий кут і вдихніть, рахуючи при цьому до чотирьох. 2. Переведіть погляд на верхній правий кут і затримайте дихання, рахуючи до чотирьох. 3.Переведіть погляд у нижній правий кут і видихніть, рахуючи до чотирьох. 4. Переведіть погляд у нижній лівий кут і зробіть затримку з порожніми легенями, рахуючи до 4. Повторіть цей цикл 10-15 разів. Поступово збільшуйте час перебування у кожному з кутів квадрата.
Придумайте для дитини відповідальне доручення
Навіть у цей непростий час обов'язково давайте своїм дітям доручення. Придумайте для своєї дитини "зону відповідальності" і заздалегідь домовтесь про те, що під час тривоги саме вона, наприклад, відповідатиме за "евакуацію" хатнього улюбленця до сховища. Або стежити за м'якою іграшкою та піклуватися про неї. Також можна запропонувати дитині відповідати за поповнення запасів питної води та їжі або організацію дозвілля під час тривоги. Це допоможе дітям відчувати свою значущість та відволікатися від негативних думок.
Виконуйте спеціальні вправи для зняття стресу
Запропонуйте дитині сісти, зосередитись і разом з вами спробувати відволіктися від своїх внутрішніх переживань за допомогою техніки граудингу. Суть її полягає в тому, щоб подивитися навколо себе, знайти та описати: 5 предметів, які можна побачити; 4 предмети, які можна почути; 3 предмети, які можна спробувати на дотик; 2 предмети, які можна понюхати та 1 предмет, який можна спробувати на смак. Ця вправа допоможе знизити рівень стресу та відволіктися від своїх внутрішніх переживань.
Також обов'язково дайте дитині попити води та вмийте її. Навіть маленький ковток рідини допомагає заспокоїтись. Якщо є можливість, то напоїте дітей солодким теплим чаєм.
Читай також
В Індії жінка подала до суду на чоловіка через те, що він любив кішку сильніше, ніж її
Тварина стала причиною скандалів і травм
Успіх починається з команди: як «Аврора» створює умови та можливості для розвитку і кар'єрного зростання
Україна в топ-15 на PornHub: порносайт підбив підсумки року і розкрив найпопулярніші категорії
44% українських користувачів – жінки
Найпопулярніші запити в Google у 2024 році: чим найбільше цікавилися українці
Персони, товари та терміни, які шукали весь рік
8 ідей новорічного декору окрім ялинки: як створити святковий настрій (фото)
Порадуйте себе та близьких
Оксфордський словник вибрав brain rot словом 2024 року: що означає цей термін
З англійської - "гниття мозку"