Чи може виникнути залежність від антидепресантів

Чи може виникнути залежність від антидепресантів Yuris Alhumaydy/Unsplash

Український невролог, психіатр вищої категорії, психотерапевт та нарколог Євген Скрипник розповідає, чи є залежність у людей від антидепресантів, які приймають для терапії депресії. За словами експерта, психотропні лікарські засоби при тривалому використанні можуть викликати так званий "синдром відміни", але залежності від них у пацієнтів немає.

Не забудьте підписатися на канал Gloss.ua в Telegram.

"Залежність - це потяг до вживання речовини і з послідуючим постійним підвищенням дозування. В антидепресантів відчуття потягу до їх вживання немає. Зазвичай при підборі ефективного дозування пацієнт приймає дозування тривалий час", - розповідає лікар.

Однак при використанні антидепресантів може з'явитися "синдром відміни", але в окремих випадках. Він характерний для багатьох медикаментів, наприклад, препаратів, що блокують адреналін, антигіпертензивних ліків та інших речовин.

Якщо з'явився такий синдром, то у пацієнта спостерігаються головний біль, запаморочення, тривожність, порушення сну, коливання артеріального тиску, відчуття розладу, струм у м'язах та подібні симптоми, які найчастіше проходять через 7-14 днів. У зворотній ситуації лікар призначає пацієнтові транквілізатори.

Скрипник підкреслює, що найсильніше "синдром відміни" у пацієнта проявляється через антидепресант під назвою "Пароксетин". З іншими препаратами синдром протікає легше.

"Якщо вам дійсно важко знижувати дозування, коли ви вже пройшли курс лікування, і все рівно стан погіршується, то за рекомендацією свого лікаря можна поступово перейти на флуоксетин, і коли перейшли, починаєте через 2-3 тижні поступово відміняти і синдрому відміни вже не буде", - пояснює невролог.

Щоб не було рецидиву або синдрому відміни, необхідно приймати антидепресанти мінімум півроку після поліпшення при депресивних синдромах, і мінімум рік після поліпшення при тривожних і панічних розладах.

Читай також

Журнал The Economist представив обкладинку-ребус на 2025 рік: чого чекати

Зашифровані символи майбутніх подій

Coca-Cola оновила свою культову різдвяну рекламу за допомогою ШІ (відео)

Ролик нікому не сподобався

Яйце чи курка: вчені нарешті з'ясували, що з'явилося раніше

Стародавня загадка розкрита

У листопаді на українців чекає один з найбільших зорепадів року: дата

Видовищне небесне шоу

В Україні почали продавати іграшки та товари для свят у вигляді «Шахедів» (фото)

Дрон-камікадзе з цукерками

Як змінився хлопчик з упаковки Kinder Chocolate і чим він займається сьогодні

Не впізнати

Як створювати контент за допомогою ШІ без порушень авторських прав

Поради від Мінцифри

5 поширених звичок, які дратують майже кожну людину

Викликають дискомфорт у оточуючих

Лише половина українців відмовилася від російських блогерів та музики

Результати опитування

Соцмережі вибухнули мемами про створення ядерної зброї в Україні

Добірка найкращих