Як пережити ядерну атаку чи аварію на АЕС: алгоритм дій
Колаж: Олександр Шатов
Росія зазнає поразку за поразкою на полі бою і саме тому її керівництво регулярно вдається до ядерного шантажу.
Не забудьте підписатися на канал Gloss.ua в Telegram.
На думку експертів, ядерний удар по Україні вважається малоймовірним, однак ми повинні мати план дій на випадок будь-яких надзвичайних ситуацій: застосування "брудних бомб", аварії на АЕС і навіть ядерного удару.
Gloss.ua, спираючись на рекомендації Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, вирішив розписати алгоритм поведінки під час можливої надзвичайної ситуації.
Загальні відомості
Ядерна зброя є зброєю масового ураження. Ядерні заряди можуть бути розміщені на різних типах ракет, торпед, бомб та артилерійських снарядів, якими росія постійно обстрілює нашу територію. Зрозуміти, що це була ядерна зброя, можна тільки після безпосереднього вибуху та отримання даних про радіоактивне забруднення території.
Радіологічний розсіюючий пристрій або, як ще його називають, “брудна бомба,” фактично є вибухівкою з радіоактивним матеріалом. Під час детонації радіоактивні речовини поширюються вибуховою хвилею.
Головне правило залишається незмінним: почувши сирену - прямуйте в укриття.
Увімкніть радіо, телебачення або скористайтесь інтернетом для отримання сповіщення про відповідну загрозу та про подальші дії.
Оперативну інформацію має повідомити ДСНС, Генштаб, поліція чи місцева влада на сторінках їх офіційних сайтів чи соцмереж або в офіційних каналах у Viber чи Telegram. Якщо інтернет-звʼязок буде нестабільним, можна використовувати полегшені версії соцмереж (Facebook Lite, Messenger Lite).
Однак є велика ймовірність, що в зоні ураження ядерною зброєю зовсім не працюватиме інтернет та засоби звʼязку, буде відсутнє електропостачання. А тому заздалегідь подбайте про наявність радіоприймача з живленням від батарейок. Це може бути єдиним засобом звʼязку в надзвичайній ситуації.
Що робити, якщо ядерний вибух застав вас на вулиці
- Помітивши спалах у небі (або його відбиття від поверхонь), у жодному разі не дивіться в той бік. Це загрожує опіком рогівки, спалаховою сліпотою та опіком очей.
- Лягайте на землю. Спробуйте знайти в секундній доступності заглиблення або виступ, за яким можна сховатись від ударної хвилі та уламків.
- Спробуйте закрити всі відкриті частини тіла: ляжте ногами в бік вибуху, обличчям донизу, підкладіть руки під себе, щоб захистити їх від опіків та травмувань.
- По можливості, прикрийте вуха навушниками — це захист від баротравми.
- Прикрийте рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайте через них. Однак ці підручні засоби не можуть повністю захистити від внутрішнього опромінення. Тому важливо якнайшвидше потрапити в укриття.
- Біжіть в укриття одразу, як з’явиться можливість звестися на ноги й коли минула вибухова хвиля від застосування ядерної зброї. Бігти в укриття треба враховуючи напрям вітру. Якщо він дме з епіцентру вибуху – пересувайтесь перпендикулярно (ліворуч або праворуч) напряму вітру. В іншому випадку – рухайтесь проти вітру.
Головний критерій пошуку укриття – хвилинна доступність. Якщо поряд немає спеціально обладнаного укриття, найкраще підійде підвал або центр великих бетонних будівель з мінімальною кількістю вікон та дверей.
Що слід обов'язково зробити перш, ніж зайти в укриття, і як діяти далі – читайте за посиланням.
Що робити, якщо ядерний вибух застав вас у приміщенні
- Переконайтесь, що в приміщення не потрапляє повітря. Закрийте всі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонер та обігрівач. За можливості перейдіть у кімнату, де немає вікон.
- Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації. Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв’язку.
- Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
- Якщо члени вашої сімʼї на момент застосування ядерної зброї були в іншому укритті, вони мають залишитись там, доки не буде дозволу покинути його.
- Тримайте своїх домашніх тварин усередині укриття.
Не вживайте водопровідну воду до отримання відповідного повідомлення про її безпечність.
Що робити, якщо ядерний вибух застав вас у дорозі
- Зупиніть автомобіль на безпечній частині дороги.
- Закрийте всі вікна, двері, люки та всі отвори, перекрийте потік повітря ззовні.
- Прийміть захисну позу (закрийте голову руками та опустіть лікті на коліна).
- По можливості, прикрийте навушниками вуха - це захист від баротравми.
- Прикрийте рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайте через них, поки не опинитеся в укритті: це має захистити вас від попадання радіонуклідів в організм. Не дивіться у бік спалаху.
- Після вибуху негайно треба знайти укриття.
План дій у разі радіаційної аварії на АЕС
- Почувши сигнал, що повідомляє про надзвичайну ситуацію, негайно увімкніть радіо, телевізор або інтернет і прослухайте повідомлення (заздалегідь подбайте про наявність радіоприймача з живленням від батарейок. Це може бути єдиним засобом зв'язку в надзвичайній ситуації).
- Якщо у вашій місцевості розміщена АЕС і на ній сталася аварія, залишайтесь у приміщенні або негайно зайдіть у нього, якщо ви на вулиці. Найкраще – в укриття чи підвал.
- Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівлі, тому треба триматися якнайдалі від стін та даху.
- Швидко надягніть респіратор або ватно-марлеву пов'язку; якщо їх немає, прикрийте ніс і рот рушником, хусткою або шарфом.
- Закрийте та заблокуйте всі вікна, двері та вентиляційні отвори у приміщенні та не підходьте до них без необхідності; вимкніть кондиціонер та обігрівачі.
- Заздалегідь подбайте про запас води в герметичних ємностях на кілька днів. Оберніть продукти харчовою плівкою і покладіть у холодильник чи шафу.
- Слідкуйте за подальшими повідомленнями від ДСНС, армії, поліції чи місцевих органів управління. Вони повідомлять про необхідність йодної профілактики, евакуацію та правила безпеки.
- Проведіть йодопрофілактику.
Йодопрофілактика. Рекомендації
Важливо! Проводити йодопрофілактику можна тільки після офіційного оповіщення щодо її необхідності.
Необхідність у прийомі препарату стабільного йоду (калію йодиду) може бути як після аварії на АЕС, так і після ядерного вибуху. Але вона виправдана лише тоді, коли радіація спричинена радіойодом. В інших випадках (зокрема при застосуванні “брудних бомб”) прийом препаратів йоду заборонений і може завдати організму непоправної шкоди. Дорослим старше від 40 років або людям з порушеннями функціонування щитоподібної залози йодна профілактика зазвичай не потрібна.
Йодопрофілактика полягає в одноразовому прийомі таблетованого йодиду калію. Другий прийом передбачено в разі пролонгованого (більше 24 годин) або повторного впливу і якщо людина вживала забруднену їжу або воду.
Дозування йодиду калію (таблетки):
- немовлята (від народження до 1 місяця) – 16 мг
- діти (від 1 місяця до 3 років) – 32 мг
- діти (від 3 до 12 років) – 62,5 мг
- підлітки (від 12 до 18 років), вагітні, матері-годувальниці і дорослі (до 40 років) – 125 мг.
Застосування “брудних бомб”: що це таке та як діяти
Ці бомби ще називають "зброєю терористів". Оскільки такі бомби є інструментом залякування, їх можуть застосовувати на територіях, де немає активних бойових дій і є висока щільність населення.
"Брудна бомба" - це суміш вибухівки, наприклад динаміту та радіоактивних речовин. Інша назва такої бомби – радіологічний розсіювальний пристрій (РРУ).
Не слід плутати її з ядерною зброєю. “Брудна бомба” не може створити ядерний вибух, як ядерна зброя, хоч і може поширити радіоактивне забруднення у порівняно невеликих кількостях та на обмежені відстані. Головна небезпека "брудних бомб" - це сам вибух, від якого можуть загинути чи постраждати люди.
Зазнати радіаційного впливу можуть насамперед ті, хто опинився в епіцентрі вибуху. На великих відстанях від місця вибуху небезпека є лише у разі, коли люди вдихають пил, їдять забруднену їжу чи п'ють забруднену воду.
Тому правила порятунку у разі застосування “брудної бомби” такі самі, як і під час радіаційної аварії на АЕС: прямуйте в укриття та залишайтеся там, слухайте подальші вказівки від органів влади, ДСНС та поліції.
Детальніше прочитати про те, як допомогти потерпілому від ядерної зброї, які симптоми радіаційного опромінення, як безпечно харчуватися і пити воду під час радіаційної аварії або після ядерної атаки, а також як підготуватися до радіаційної аварії - читайте за посиланням.
Читай також
Три знаки зодіаку, яким пощастить у період Ретроградного Юпітера з 9 жовтня 2024 року
Прогноз астролога
Правило трьох двадцяток полегшить дискомфорт очей при тривалій роботі за комп'ютером
Для тих, хто багато часу проводить перед екраном