Найбезпечніші месенджери 2022 року
Колаж: Олександр Шатов
Сьогодні різноманітні месенджери щільно увійшли в наше життя. Найчастіше, ми повністю впевнені в тому, що спілкуючись із співрозмовниками в чатах наше листування залишається конфіденційним. Однак варто розуміти, що подібна думка дуже помилкова і навіть наївна.
Більше актуальних новин - на каналі Gloss.ua у Telegram.
У сучасному світі спеціалісти здатні отримати інформацію практично з будь-якого месенджера. Навіть якщо ви не ділитеся секретною документацією, державними таємницями і важливими паролями, то ваше листування все одно може знаходитися "під прицілом" хакерів. І якщо ви не використовуєте безпечний месенджер і нехтуєте кібербезпекою, то будьте готові до того, що будь-яке з ваших листувань може бути прочитано/вкрадено третіми особами.
- Українським волонтерам пропонують безкоштовно вивчити IT-спеціальності
Ситуація із безпекою віртуального спілкування особливо загострилася після повномасштабного вторгнення РФ до України. Зазначається, що за останні півроку значно зросла кількість кібератак на гаджети українців, а також почастішали зламування персональних сторінок у соцмережах. Окрім цього, популярні месенджери почали використовувати пропагандисти, які намагаються втертися до людей у довіру та виманити важливу інформацію.
Gloss.ua вирішив розповісти читачам про найбезпечніші месенджери, які рекомендується використовувати в сучасних реаліях.
Найбезпечніші месенджери
Окрему категорію месенджерів представляють так звані "сек'юрні" програми, які приділяють особливу увагу саме безпеці, анонімності та захищеності персональних даних своїх користувачів.
Такі програми не дуже поширені в нашій країні, проте саме ці месенджери є найбезпечнішими сервісами для обміну повідомленнями та різним контентом.
Signal
Рік виконання: 2014
Операційні системи: Android, iOS, Microsoft Windows, Linux, MacOS
Ця програма була розроблена американським дослідником кібербезпеки Моксі Марлінспайком. Signal вважається найбезпечнішим месенджером у світі. Його система наскрізного шифрування Signal Protocol настільки якісна, що багато інших додатків використовують протоколи, побудовані на її основі.
Всі повідомлення в даному месенджері доступні виключно відправнику та одержувачу - прочитати їх не можна навіть у разі перехоплення.
Однак Signal має свої недоліки, а саме - необхідність вводити свій номер мобільного телефону при реєстрації. Це здатне пов'язати ваш гаджет і всі дії у додатку з вашою особистістю.
iMessage
Рік виконання: 2009
Операційні системи: iOS, iPadOS, watchOS, macOS
Розробник програми – американська компанія Apple Inc. Тому відразу стає зрозуміло, що всі власники гаджетів від Apple мають iMessage - месенджер за умовчанням встановлений на вашому пристрої.
Програма iMessage автоматично передає повідомлення через сервер Apple безкоштовно. Якщо користувач не підключений до Інтернету, за повідомлення будуть знімати гроші як завжди.
iMessage вважається одним із найбезпечніших месенджерів у світі.
Threema
Рік зробити: 2012
Операційні системи: Android, iOS
Програма була розроблена швейцарською компанією Threema GmbH (раніше – Kasper Systems GmbH).
Threema – це платна служба обміну миттєвими повідомленнями з наскрізним шифруванням. Додаток з відкритим вихідним кодом дозволяє здійснювати повністю зашифровані голосові та відеодзвінки, а також пропонує всі функції, які мають всі сучасні месенджери. Веб-версія також дозволяє використовувати Threema на комп'ютері.
Вести листування можна абсолютно анонімно, оскільки під час реєстрації не потрібно надавати номер свого телефону.
Confide
Рік зробити: 2013
Операційні системи: практично всі відомі
Confide — це зашифрована програма для обміну миттєвими повідомленнями, яка доступна для більшості основних операційних систем. Месенджер відомий своєю системою обміну повідомленнями, що самознищується, яка видаляє повідомлення відразу після їх прочитання.
Завдяки надійній системі шифрування, анонімному чату та анонімним текстовим повідомленням ви можете надсилати, скасовувати та приховувати секретні текстові повідомлення як у приватній розмові, так і у груповому чаті.
Є безкоштовна та платна (більш розширена) версії месенджера.
Briar
Рік зробити: 2017
Операційні системи: Android та GNU/Linux
Розробник програми – Briar Inc.
Briar - це програма для обміну повідомленнями, призначена для всіх, кому потрібен безпечний, простий та надійний спосіб спілкування. На відміну від традиційних програм для обміну повідомленнями, Briar не залежить від центрального сервера – повідомлення синхронізуються безпосередньо між пристроями користувачів.
У разі відсутності інтернету, Briar може синхронізуватися через Bluetooth або Wi-Fi, забезпечуючи передачу інформації в умовах надзвичайної ситуації. Якщо інтернет працює, Briar може синхронізуватися через мережу Tor, захищаючи користувачів від стеження.
Wickr
Рік зробити: 2012
Операційні системи: Android, iOS, Windows, MacOS, Linux
Розробник програми – американська компанія Wickr Inc. Месенджер представлений цілою лінійкою, що включає безкоштовні та платні версії, призначені як для приватних користувачів, так і для компаній.
У програмі працює система шифрування, яка передбачає формування нового ключа для кожного написаного повідомлення. Щоб зареєструватися, достатньо вибрати собі унікальний нік і придумати пароль. Додавати номер телефону необов'язково.
Все листування видаляється за замовчуванням. Єдине, що можна вибрати – це через якийсь час воно повинно зникнути.
Viber, Telegram та WhatsApp: що з ними не так
Viber оснащений сучасними засобами захисту та технологіями безпеки. Клієнтам месенджер пропонує: наскрізне шифрування, заборона відстеження скріншотів, секретні чати з функціями автоматичного видалення повідомлень, а також захист від копіювання та несанкціонованого пересилання повідомлень.
Однак величезний мінус Viber - це те, що всі резервні копії чатів зберігаються у відкритому вигляді. Це означає, що дані користувачів з серверів месенджера можуть легко викрасти цифрові зловмисники.
Telegram пропонує своїм користувачам наскрізне шифрування, яке здатне надійним щитом закрити ваше листування. Але варто пам'ятати, що ця функція доступна лише для секретних чатів та дзвінків. Звичайні повідомлення Telegram зберігає на своїх серверах, і в разі атаки особиста інформація може легко потрапити до хакерів.
WhatsApp - американський безкоштовний сервіс обміну миттєвими повідомленнями та голосовий зв'язок по IP, що належить компанії Meta. Цей додаток вважається не особливо безпечним, оскільки в пресі неодноразово з'являлися тривожні повідомлення про те, що керівництво WhatsApp надає спецслужбам доступ до особистих даних своїх користувачів.
Головні мінуси сервісу - відсутність секретних чатів, зберігання інформації у відкритому вигляді та використання хмарних сховищ для резервних копій.
Максимально захищаємо себе в месенджері: що потрібно зробити
Експерти заявляють про те, що у сучасному світі немає повністю безпечного месенджера. Однак кожен із нас може постаратися максимально убезпечити свої листування та залишити особисті дані в таємниці.
Для цього пропонуємо вам зробити кілька важливих кроків:
- не реєструйтесь у месенджері на свій номер мобільного телефону та не вказуйте свою електронну пошту. Якщо ви хочете максимально убезпечити своє листування, то краще купити ще одну сім-карту та завести додаткову поштову скриньку. Це допоможе вам зберігати анонімність.
- не заповнюйте профіль. Створюючи обліковий запис у месенджері, не вносьте свої персональні дані. Вся додаткова інформація (професія, місто та країна проживання, дата народження, посилання на акаунти в соцмережах тощо) дозволить хакерам, за необхідності, збирати на вас "досьє".
- використовуйте наскільки можна VPN.
- обов'язково налаштуйте двофакторну аутентифікацію, локальні паролі та інші методи захисту власного облікового запису.
- використовуйте секретні чати та вимкніть синхронізацію даних.
- обмежте відправлення медіафайлів з вашими персональними даними, документами, банківськими реквізитами тощо. Намагайтеся не надсилати важливу особисту інформацію через месенджери.
- увімкніть функцію автоматичного видалення облікового запису, якщо ви не заходили до нього тривалий час.
- завжди стежте за тим, які пристрої підключені до вашого облікового запису і постійно перевіряйте активні сесії в налаштуваннях безпеки месенджера.
- фільтруйте інформацію та ніколи не надсилайте незнайомцям персональні дані.
- періодично "чистіть" чати та групи, які читаєте у месенджерах.
Читай також
В Індії жінка подала до суду на чоловіка через те, що він любив кішку сильніше, ніж її
Тварина стала причиною скандалів і травм
Успіх починається з команди: як «Аврора» створює умови та можливості для розвитку і кар'єрного зростання
Україна в топ-15 на PornHub: порносайт підбив підсумки року і розкрив найпопулярніші категорії
44% українських користувачів – жінки
Найпопулярніші запити в Google у 2024 році: чим найбільше цікавилися українці
Персони, товари та терміни, які шукали весь рік
8 ідей новорічного декору окрім ялинки: як створити святковий настрій (фото)
Порадуйте себе та близьких
Оксфордський словник вибрав brain rot словом 2024 року: що означає цей термін
З англійської - "гниття мозку"