Старий Новий рік та Щедрий вечір 2023: коли святкуватимуть в Україні
wallpapershome.com
Зимові свята продовжуються і зазвичай після Нового року та Різдва, люди також відзначають Щедрий вечір та Старий Новий рік. Коли і як традиційно проходять ці свята в Україні – читайте у цій статті.
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
Щедрий вечір – це давнє українське народне свято, напередодні Нового року. За старим юліанським календарем в цю дату наступало 31 грудня - останній день у році. Згодом на території України було запроваджено сучасний григоріанський календар. Щедрий вечір перемістився на 13 січня, але його традиції досі пам'ятають. Ось чому дата 14 січня має назву Старий Новий рік. Щедрий вечір також називають днем Маланки, оскільки церква в цю дату вшановує преподобну Меланію. Старий Новий рік святкують між двома великими церковними датами – Днем пам'яті преподобної Меланії (13 січня) та Днем пам'яті Василя Великого (14 січня).
Дати
П'ятниця, 13 січня 2023 року - Щедрий вечір
Субота, 14 січня 2023 року - Старий Новий рік
Традиції
13 січня українці збираються сім'єю на Щедрий вечір і знову смакують кутю. Цього разу вона називається "Щедрою". На Щедрий вечір раніше було прийнято накривати святковий стіл, на якому завжди стояла кутя, вареники зі шкварками, млинці з м'ясом, запечене порося або просто страви зі свинини. Така традиція пояснюється тим, що святого Василя вважають покровителем свиней. Увечері молоді люди збиралися разом та водили "козу Маланку". Вони йшли до сусідніх будинків, щедрували та бажали господарям щасливого Нового року. Обов'язково за свою виставу просили частування. За сучасним календарем щедрують у ніч із 13 на 14 січня. Щедрувати можуть як діти, і дорослі. Найвідоміша в Україні та в усьому світі щедрівка – це "Щедрик, щедривочка" в обробці Миколи Леонтовича.
14 січня прийде Старий Новий рік та день святого Василя, коли прийнято ходити у гості. Зазвичай йшли до рідних, хрещених батьків, близьких друзів. Вранці хлопчики та чоловіки брали зерно та йшли посівати. Дівчатам це робити було заборонено. Посівальники спочатку вимовляли спеціальний вірш, у якому бажали господарям достатку та радості. А потім розсипали зерно по хаті. За це вони отримували частування та монети. Віруючі люди на Старий Новий рік обов'язково відвідували храм і молилися святому Василію, щоб той подарував здоров'я та щастя у Новому році.
Читай також
В Індії жінка подала до суду на чоловіка через те, що він любив кішку сильніше, ніж її
Тварина стала причиною скандалів і травм
Успіх починається з команди: як «Аврора» створює умови та можливості для розвитку і кар'єрного зростання
Україна в топ-15 на PornHub: порносайт підбив підсумки року і розкрив найпопулярніші категорії
44% українських користувачів – жінки
Найпопулярніші запити в Google у 2024 році: чим найбільше цікавилися українці
Персони, товари та терміни, які шукали весь рік
8 ідей новорічного декору окрім ялинки: як створити святковий настрій (фото)
Порадуйте себе та близьких
Оксфордський словник вибрав brain rot словом 2024 року: що означає цей термін
З англійської - "гниття мозку"