Старий Новий рік та Щедрий вечір 2023: коли святкуватимуть в Україні

wallpapershome.com

Зимові свята продовжуються і зазвичай після Нового року та Різдва, люди також відзначають Щедрий вечір та Старий Новий рік. Коли і як традиційно проходять ці свята в Україні – читайте у цій статті.

Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.

Щедрий вечір – це давнє українське народне свято, напередодні Нового року. За старим юліанським календарем в цю дату наступало 31 грудня - останній день у році. Згодом на території України було запроваджено сучасний григоріанський календар. Щедрий вечір перемістився на 13 січня, але його традиції досі пам'ятають. Ось чому дата 14 січня має назву Старий Новий рік. Щедрий вечір також називають днем Маланки, оскільки церква в цю дату вшановує преподобну Меланію. Старий Новий рік святкують між двома великими церковними датами – Днем пам'яті преподобної Меланії (13 січня) та Днем пам'яті Василя Великого (14 січня).

Дати

П'ятниця, 13 січня 2023 року - Щедрий вечір

Субота, 14 січня 2023 року - Старий Новий рік

Традиції

13 січня українці збираються сім'єю на Щедрий вечір і знову смакують кутю. Цього разу вона називається "Щедрою". На Щедрий вечір раніше було прийнято накривати святковий стіл, на якому завжди стояла кутя, вареники зі шкварками, млинці з м'ясом, запечене порося або просто страви зі свинини. Така традиція пояснюється тим, що святого Василя вважають покровителем свиней. Увечері молоді люди збиралися разом та водили "козу Маланку". Вони йшли до сусідніх будинків, щедрували та бажали господарям щасливого Нового року. Обов'язково за свою виставу просили частування. За сучасним календарем щедрують у ніч із 13 на 14 січня. Щедрувати можуть як діти, і дорослі. Найвідоміша в Україні та в усьому світі щедрівка – це "Щедрик, щедривочка" в обробці Миколи Леонтовича.

14 січня прийде Старий Новий рік та день святого Василя, коли прийнято ходити у гості. Зазвичай йшли до рідних, хрещених батьків, близьких друзів. Вранці хлопчики та чоловіки брали зерно та йшли посівати. Дівчатам це робити було заборонено. Посівальники спочатку вимовляли спеціальний вірш, у якому бажали господарям достатку та радості. А потім розсипали зерно по хаті. За це вони отримували частування та монети. Віруючі люди на Старий Новий рік обов'язково відвідували храм і молилися святому Василію, щоб той подарував здоров'я та щастя у Новому році.

Читай також

Тест на уважність: за 10 секунд знайдіть бджілку, яка відрізняється від інших

У вас вийде!

Співзасновник Apple Стів Возняк поділився сімейним секретом виховання дітей

Риси успішних людей закладаються саме у дитинстві

5 ефективних способів відволіктися від негативних думок і впоратися з тривогою

Коли ви не в змозі щось змінити

Буденність з адреналіном: 7 найнебезпечніших будинків у світі (фото)

Змогли б там жити?

Олімпійський вогонь у день відкриття літніх Ігор у Парижі пронесе дрег-квін (фото)

Це рішення викликало хвилю невдоволення

Стиль, який відбиває вашу індивідуальність: як його створити?

Головні факти про кожен знак Зодіаку: сильні та слабкі сторони

Корисно для самоаналізу

Лайфхак для прибирання: як ідеально відмити сантехніку від нальоту

Без дорогих хімічних засобів

У день 38-ї річниці катастрофи на ЧАЕС вийшов новий трейлер гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (відео)

З українською озвучкою!

Українські розробники представили нову хорор гру F20, де головні ролі зіграли відомі військові (відео)

Гравцю доведеться зіткнутися з незрозумілими явищами надприродного походження та «всіми природними людськими страхами»