Чому майже всі об'єкти в космосі круглі – відповідь вчених
Getty Images
За допомогою телескопів на Землі та в космосі астрономи можуть побачити далекі куточки Всесвіту. І одна річ, здається, поєднує об'єкти в космосі: більшість із них мають сферичну форму. Вчені пояснили, які процеси призводять до того, що небесні тіла стають круглими, пише Live Science.
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
За словами вчених, заокруглення – це результат самогравітації. Тобто це гравітація, яку об'єкт, у нашому випадку космічне тіло, чинить на себе. Коли планета супутник має достатню масу, вона буде притягнута власною гравітацією до сферичної формі.
Бруно Мерін, астроном та керівник Центру наукових даних ESAC Європейського космічного агентства в Мадриді, для опису цього процесу провів аналогію з кухонною раковиною:
«Вся вода витікатиме через отвір у дні. У випадку з планетами кожна частка матерії намагається наблизитися якомога ближче до центру тяжіння».
Космічні об'єкти продовжуватимуть змінювати розподіл речовини доти, доки досягнуть стану рівноваги, де кожна точка прагне бути якомога ближче до центру. Це твердження зроблено на основі ідеї, що єдиною формою, здатною досягти такої рівноваги у просторі, є сфера.
Тим не менш, далеко не всі тіла в космосі мають сферичну форму. Наприклад, астероїди та комети можуть приймати будь-яку форму, змінюючись під впливом зіткнень та обертання у міжзоряному просторі.
У той же час лише близько 20 з майже 300 відомих супутників Сонячної системи мають круглу форму, а решта мають більш неправильні обриси. Причина – у їхній невеликій масі: їм не вистачає гравітації, щоб вирівняти свою форму, зазначають вчені.
Читай також
Оксфордський словник вибрав brain rot словом 2024 року: що означає цей термін
З англійської - "гниття мозку"
У мережі розсекретили ім'я чоловіка, який мав стати героєм шоу «Холостяк-13» замість Терена (фото)
Секс-символ ЗСУ
В Австралії ухвалили перший у світі закон про заборону соціальних мереж для дітей віком до 16 років
Штрафи до 32 мільйонів доларів
Журнал The Economist представив обкладинку-ребус на 2025 рік: чого чекати
Зашифровані символи майбутніх подій
В Україні почали продавати іграшки та товари для свят у вигляді «Шахедів» (фото)
Дрон-камікадзе з цукерками