Як розділилися думки українців щодо звільнення Криму військовим шляхом – результати опитування КМІС
Більшість опитаних громадян вважають, що Україна має намагатися звільнити всю територію, включаючи Крим, навіть якщо буде ризик зменшення підтримки Заходу та ризик тривалішої війни. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного з 22 лютого до 6 березня.
Підпишіться на канал Gloss.ua в Telegram.
У період з 22 лютого по 6 березня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та наступним статистичним зважуванням) опитано 2007 респондентів, які проживають в усіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з громадянами України віком від 18 років.
До вибірки не включалися мешканці територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали закордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з ймовірністю 0,95 та з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% – для показників, близьких до 10%, 1,1% – для показників, близьких до 5%.
Чи варто ризикувати, звільняючи Крим військовим шляхом
У контексті дискусій відомий британський вчений Тімоті Гартон Еш (Timothy Garton Ash) запропонував КМІС поставити ще одне питання про можливе військове звільнення Криму. Респондентам пропонувалися два сценарії, один із яких включав допомогу Заходу звільнити та надійно захистити всі території, включаючи Донбас, проте без Криму. Згідно з цим сценарієм, Україна утримується від військового визволення. Другий сценарій – спроби військового визволення Криму, проте з розуміння, що Захід може понизити допомогу, а війна може затягнутися.
68% респондентів вважають, що Україна має намагатися звільнити всю територію, включаючи Крим, навіть якщо буде ризик зменшення підтримки Заходу та ризик тривалої війни. У той час як 24% більше схиляються до варіанта, що в обмін на звільнення та захист усіх територій із Донбасом (але без Криму) Україна може утриматися від воєнних дій у Криму.
Доцільність військового визволення Криму у регіональному вимірі
У всіх регіонах переважна більшість наполягає на звільненні всіх територій, включаючи Крим. Підтримка «компромісу» становить не більше 27% залежно від регіону.
Теги: новини України , соціопрос , KMIS , російсько-українська війна , крим , окупація