Розвиток штучного інтелекту (ШІ) вже найближчими роками вплине на структуру глобального ринку праці. При цьому майже половина робочих місць у світі може зазнати змін, спричинених автоматизацією, йдеться у новому звіті Конференції ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД).
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
Очікується, що до 2033 року обсяг світового ринку штучного інтелекту досягне 4,8 трильйона доларів, що можна порівняти з ВВП Німеччини.
У доповіді наголошується, що незважаючи на технологічний прогрес, розвиток ШІ несе у собі ризики посилення соціальної та економічної нерівності. Автоматизація здатна значно підвищити продуктивність праці, але загрожує масовим скороченням робочих місць.
Особливо вразливими виявляться сфери, що ґрунтуються на знаннях, а не лише фізична праця, як це було в попередні технологічні революції. Розвинені країни постраждають найбільше, хоча вони мають більше ресурсів, щоб адаптуватися і отримати вигоду.
ЮНКТАД застерігає: ШІ може посилити глобальну нерівність, оскільки автоматизація часто є вигідною для капіталу, а не для працівників. Це підриває конкурентну перевагу дешевої робочої сили в країнах, що розвиваються.
Ще 100 компаній, переважно зі США та Китаю, здійснюють 40% світових інвестицій у дослідження та розробку в галузі ШІ. Це створює серйозну асиметрію у доступі до технологій.
Ключові виклики, позначені експертами ООН:
- зосередження технологій та ШІ-інфраструктури в руках обмеженої кількості держав;
- домінування найбільших корпорацій - Apple, Nvidia і Microsoft, ринкова капіталізація яких можна порівняти з ВВП всього африканського континенту;
- нерівний доступ до цифрових рішень та технологій для країн з низьким рівнем доходів;
- посилення залежності від власників капіталу та зниження ролі найманої праці.
Автори доповіді закликають до термінових інвестицій у цифрову інфраструктуру, перекваліфікацію кадрів та формування міжнародних правил регулювання ШІ, щоб технології стали опорою сталого розвитку, а не причиною нового витка бідності та безробіття.
Теги: ООН , світові новини , технології , штучний інтелект , робота