Бабине літо в Україні 2022: що це і коли буде
Багато хто з нас міг чути вираз "бабине літо", коли йдеться про тимчасове потепління в холодну пору року, часто восени. Насправді це народна назва певного періоду із теплою та сонячною погодою, який приходить восени в Європу та Північну Америку після тривалого холоду.
Під час бабиного літа спостерігається малохмарна та суха погода з досить високою температурою повітря. Причина – надходження теплої повітряної маси з боку Атлантичного океану, Середземного моря та країн Балканського півострова. Про це розповідає український синоптик Ігор Кібальчич.
Не забудьте підписатися на канал Gloss.ua в Telegram.
За його словами, справжнє бабине літо - це коли можна говорити вже про появу метеорологічної осені із середньодобовою температурою повітря в межах нижче 15 градусів за Цельсієм протягом 5-7 днів.
Якщо кліматична осінь не прийшла, а у вересні, наприклад, все ще тепло і сонячно, то це не бабине літо, а кліматичне літо, що просто затяглося. Крім того, такий період також залежить від географічної широти – у Києві та Одесі це може відбуватися у різний час.
Як виникло бабине літо
Відомо, що термін "бабине літо" використовують найчастіше саме східні та західні слов'яни. У Болгарії його називають "циганським літом", в Італії - "літом Святого Мартіна", у Франції - "літом Святого Дені", у Нідерландах - "після літа", у німецькомовних країнах - "літом літніх жінок".
Одна з версій каже, що "бабине літо" отримало таку назву не через теплу погоду, а тому, що жінки готували в цей період запаси на зиму і дозволяли собі відпочинок після літньої роботи.
За іншою версією воно з'явилося через примхи жінок, які могли впливати на погоду та продовжили літню погоду восени. Також була і асоціація назви з появою у цей період сузір'я Баба (як казали в народі). Зараз же бабине літо, окрім зв'язку з погодою, тісно прив'язане до церковного календаря та свят.
Коли бабине літо в Україні в 2022 році
Як прогнозує Ігор Кібальчич, бабине літо деяким українцям можна чекати цієї осені, ймовірно, у другій половині вересня, а більшості - у жовтні. Через різке похолодання та заморозки місцями можна судити, що метеорологічна осінь як мінімум у північних, східних та частково західних областях вже прийшла.
До кінця вересня яскраво вираженої теплої та сухої погоди з високою температурою повітря не очікується, окрім найближчого тижня. Активний циклон принесе нестійку та дощову погоду на правий берег України, а температура вдень коливатиметься в районі +16…+22 градусів за Цельсієм та вночі близько +5…+10.
Після циклону у другій декаді вересня у західні регіони прийде потепління, тому тут бабине літо може настати після 15 вересня, а в інших областях країни – у жовтні.
Раніше синоптик Наталія Діденко підкреслювала, що в українському помірно-континентальному кліматі бабине літо умовно можна розділити на три категорії:
- молоде – приходить на Успіння Богородиці 28 серпня та триває до 11 вересня;
- старе – у другій половині вересня та на початку жовтня;
- третє – середина листопада, після чого починаються перші справжні холоди.
Читайте також:
Погода в Києві на вихідних 10 та 11 вересня: прогноз.
Теги: погода , новини , новини України , синоптики , бабине літо , прогноз , тепло