Кожен п'ятий підліток в Україні курить електронні сигарети згідно з результатами дослідження молоді про споживання тютюну (GYTS), проведеного ВООЗ, Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством освіти та науки.
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
Автори дослідження зазначили, що близько половини підлітків-курців (47%) хочуть кинути палити. У той же час вони частіше дорослих вживають альтернативні тютюнові та нікотинові вироби.
Кожен п'ятий опитаний підліток (19,6%) зізнався, що використовує електронні сигарети. Цей показник дещо збільшився в порівнянні з 2017 роком (18,4%), коли ці дані збирали вперше. Дослідження охоплює школярів віком 11-17 років.
Згідно з даними опитування:
- 19,6% підлітків користуються електронними сигаретами;
- 6,9% — вживають тютюнові вироби для нагрівання (ТІЕН);
- 5,1% — використовують бездимний тютюн;
- 2,9% — вживають нікотинові паучі.
Для порівняння, у 2005 році звичайні сигарети курив кожен четвертий підліток (24%). У 2017 році цей показник знизився до 9,2%, а в 2023 році склав 12,3%. Фахівці відзначають: рівень залучення молоді до куріння знову зростає.
Зокрема, у всіх категоріях споживання тютюнових і нікотинових виробів спостерігаються тенденції стагнації або зростання споживання на 5-10% учнями 13-15 років.
Крім того, спостерігається зниження ефективності антитютюнових попереджень: лише 21,6% учнів задумалися про відмову від куріння після їх прочитання.
Незважаючи на позиціонування тютюнових і нікотинових виробів для дорослих, очевидна тенденція таргетування молоді виробниками цих виробів. На жаль, маркетингові зусилля виробників дають ефект — все більше молоді залучається до вживання тютюну та нікотину.
Очевидним негативним впливом на поширеність куріння є триваюча повномасштабна війна та гуманітарна криза, які створюють значні виклики у впровадженні політики охорони здоров'я. Описані негативні тенденції також можна частково віднести до цього фактора.
Теги: новини України , куріння , шкідливі звички , підлітки , дослідження , Електронні цигарки