Ми часто обманюємо себе, навіть не усвідомлюючи цього. Якісь переконання здаються нам незаперечною істиною, але насправді вони лише заважають жити повноцінно, обмежують нас і призводять до непотрібних страждань.
Підпишіться на канал Gloss.ua у Telegram.
Психологи виділяють 13 найпоширеніших видів самообману, які можуть підривати наше психічне здоров'я, заважати особистісному зростанню та погіршувати стосунки з оточуючими, пише Parade.
Психологи розібрали, які думки варто переглянути, щоб відчути себе вільніше та щасливіше.
1. «Я буду щасливий, коли досягну...»
Багато хто відкладає своє щастя до досягнення певної мети, чи це підвищення по службі або купівля будинку. Однак таке мислення заважає насолоджуватись справжнім моментом і може призвести до постійного почуття незадоволеності.
«Коли щастя завжди залежить від "майбутнього", воно стає недосяжним», - пояснює доктор Джоел Френк, психолог Duality Psychological Services.
2. «Я єдиний, хто…»
Люди часто вважають, що їхні проблеми є унікальними, що посилює почуття ізоляції. Насправді, багато хто стикається зі схожими труднощами, і усвідомлення цього може полегшити емоційний тягар.
«Ця брехня є однією з найшкідливіших, оскільки вона створює сором та ізоляцію. Працюючи з численними клієнтами протягом багатьох років, я можу запевнити вас, що ніхто не є таким унікальним», – зазначив доктор філософії та дипломований психолог Крейг Кейн.
3. «Якби вони знали…» / «Мене ніхто не розуміє»
«Коли ми переконуємо себе, що нас ніхто не зрозуміє, ми позбавляємо себе однією з найважливіших людських потреб - бути зрозумілим», - наголошує Кейн.
Сором за минулі вчинки чи думки може призвести до переконання, що якби навколишні знали правду, вони відвернулися б. Це перешкоджає встановленню глибоких та щирих відносин.
«Здорові та щирі стосунки вимагають, щоб ми ділилися собою навіть тими частинами, які нам не подобаються. Цьому можна навчитися», – зазначає Кейн.
4. «Я не заслуговую на любов чи щастя»
Низька самооцінка змушує вірити, що людина недостойна позитивних емоцій чи відносин, що може призвести до саморуйнівної поведінки.
«Цей міф руйнує стосунки і заважає піклуватися про себе, тому що людина починає саботувати власне щастя, вважаючи, що вона цього не варта», – пояснює доктор Френк.
5. «У всіх все виходить, крім мене»
Соціальні мережі створюють ілюзію, що в інших життя ідеальне, але це далеко від реальності.
«Насправді більшість людей стикаються з невпевненістю і проблемами - просто вони їх не афішують», - нагадує психолог Ернесто Ліра де ла Роса (Ernesto Lira de la Rosa, Ph.D.).
6. «Я не можу змінити свою долю»
Переконання у визначеності подій може позбавити мотивації до змін та особистісного зростання. Розуміння, що багато аспектів життя піддаються контролю, сприяє розвитку.
7. «Це ніколи не закінчиться...»
Коли людина страждає, їй здається, що біль буде вічним, але минулий досвід показує, що це не так.
«Якщо запитати клієнта, чи мав такий досвід раніше, він майже завжди може згадати випадок, коли біль закінчився. Але брехня в його голові заважає побачити це», – зазначає Кейн.
8. «Я маю бути вдячний»
Подяка корисна, але вона не повинна перетворюватися на спосіб заперечення своїх почуттів.
«Іноді життя просто складне, і це нормально - не відчувати вдячність щодня», – стверджує Кейн.
9. «Зміни надто ризиковані»
Страх перед змінами утримує в умовах, що не задовольняють. Розгляд змін як можливостей, а не загроз, відкриває нові перспективи.
10. «Якщо я це проігнорую, воно зникне»
Уникнення проблем може дати короткочасне полегшення, але у довгостроковій перспективі лише посилює ситуацію.
«Уникнення призводить до ще більших складнощів. Краще вирішувати проблеми поетапно, ніж чекати, доки вони стануть непереборними», – радить Ліра де ла Роса.
11. «Я не хотів образити, отже, це не проблема»
Ми часто судимо себе за намірами, а інших — за їхніми діями.
«Ми поблажливо ставимося до себе, тому що знаємо свої думки, але це заважає бачити ситуацію очима інших», – пояснює психолог Бренді Сміт (Brandy Smith, Ph.D.).
12. «Щастя приходить ззовні»
Очікування, що зовнішні обставини чи люди принесуть щастя, відволікає від внутрішнього джерела задоволення.
13. «Занадто пізно щось міняти»
Переконання, що час втрачено, обмежує потенціал для змін. Ніколи не пізно почати щось нове або змінити своє життя на краще.
«Вірячи в те, що вже надто пізно змінювати кар'єру, займатися хобі або покращувати стосунки, люди залишаються в страху», – каже доктор Ліра де ла Роса.
Психологи наголошують, що усвідомлення та переосмислення цих переконань може значно покращити якість життя та психічне здоров'я.
Теги: світові новини , психологія , обман , поради , стиль життя