Як нестача сну може вплинути на людську поведінку – нове дослідження
Нове дослідження, проведене американськими фахівцями з Каліфорнійського університету, говорить про те, що нестача сну може зробити людей егоїстичними та викликає небажання допомагати іншим особам або групам суспільства.
Експерти з'ясували, що до егоїстичної поведінки на індивідуальному рівні може призвести одна безсонна ніч, на груповому рівні – кілька ночей, а на великомасштабному рівні знижує альтруїзм одна година втраченої можливості поспати під час переходу на літній час.
Не забудьте підписатися на канал Gloss.ua в Telegram.
Перші результати "егоїстичного ефекту" вже було зафіксовано після першої частини експерименту - 78% добровольців продемонстрували значне зниження бажання допомагати іншим за умов позбавлення сну в порівнянні з тими ж сплячими людьми. Цікаво й те, що відмова від допомоги, викликана безсонням, була незалежно від того, кому потрібна була ця допомога: незнайомцю чи друзям, близьким та колегам.
Загалом проєкт розділили на три частини, що повторюються. У першому експерименті взяли участь 24 здорові дорослі добровольці з такими умовами: одна ніч сну та одна ніч без сну. У другому дослідженні оцінювалися загалом 136 осіб, які мали заповнювати анкети та щоденники сну протягом чотирьох днів поспіль.
У рамках третьої експериментальної частини експерти оцінювали великомасштабну безкорисливу пожертву під час щорічного переходу на літній час. Було проаналізовано понад 3 мільйони благодійних внесків, зроблених у період із 2001 по 2016 рік у США.
Дослідники вважають, що наслідки цього зв'язку між безсонням та егоїзмом можуть бути складними та заплутаними, якщо врахувати важливість допомоги людини у підтримці об'єднаного громадянського сучасного суспільства. Тим більше, що навіть одна година без сну підриває вроджену людську доброту та мотивацію допомагати нужденним.
Фахівці сподіваються, що їхнє дослідження підштовхне людей відновити повноцінний нічний сон.
Читайте також:
Теги: новини , здоров'я , дослідження , сон